top of page

Abstrakt, czyli streszczenie.

To najważniejszy z pierwszych etapów pracy, ponieważ jako jedyny podlega ocenie Komitetu Naukowego. W ramach Konferencji oczekujemy od Uczestników abstraktów informatywnych. Należy sobie także uświadomić, że w bardzo wielu bazach danych i wyszukiwarkach, użytkownik i potencjalny czytelnik ma dostęp jedynie do tekstu i abstraktu. Będzie to także jedyna pozostałość publikacyjna po Konferencji. Oznacza to, że tym abstraktem musimy „sprzedać wszystko” w taki sposób, aby Komitet Naukowy zdecydował się zaakceptować pracę. Nie jest to zatem coś „do odbębnienia”. To jest coś absolutnie kluczowego, co może decydować o „być albo nie być” lektury naszego tekstu, a także przyszłych znajomości. Dobrze opracowany abstrakt jest esencją całej pracy.

Abstrakt informatywny (informative abstract), w którym skrótowo opisujemy zawartość naszego tekstu. Może zawierać krótkie streszczenie problemu badawczego, użytych metod, główne dane i wnioski. Takie abstrakty często są zamieszczane na początku artykułu w czasopiśmie jako „heading”. Abstrakty informatywne opisują, co będzie przedstawione w artykule.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi pisania abstraktów. Wśród szczególnie dobrze opracowanych prac należy wyróżnić i polecić Państwu:

- analizę dr Tomasza Piekota i dr Grzegorza Zarzecznego z Uniwersytetu Wrocławskiego, dostępną tutaj oraz

- krótki wpis mgr Michała Wanke z Uniwersytetu Opolskiego, dostępny tutaj

Streszczenie powinno zawierać max 2000 znaków (12 TNR) i mieścić się na jednej stronie formatu A4. Preferowany jest podział streszczenia na akapity o podanej poniżej treści:

a. Wstęp – max 500 zn.

b. Cel badań – max 300 zn.

c. Materiały, metody, wyniki – max 700 zn.

d. Podsumowanie – max 500 zn.

e. Literatura podstawowa - max 5 pozycji

Streszczenie nie może zawierać rycin, wykresów, rysunków oraz zdjęć. Ilość znaków liczona jest ze spacjami. ​Uprasza się prelegentów o nie przekraczanie zakresu jednej strony formatu A4. Ułatwi to późniejszą redakcję książki zaakceptowanych abstraktów. W przypadku zgłoszenia się na 2 wystąpienia należy przygotować dwa oddzielne streszczenia.

Kwalifikacja streszczenia następuje na podstawie oceny wystawionej przez recenzentów – pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Komitet Naukowy wyselekcjonowany z członków Politologicznego Koła Naukowego UMCS. Każdy aplikujący zostanie poinformowany o wynikach kwalifikacji (do poszczególnej sesji oraz formy prezentacji) drogą mailową nie później niż tydzień przed terminem Konferencji.

Abstrakty

bottom of page