top of page

Co dalej?

od 2011 roku

Pierwsze debaty "Co dalej?"

Seria debat "Co dalej?" jest wyrazem jednej z myśli najgłębiej zakorzenionych w ideach Politologicznego Koła Naukowego UMCS. Powstała ona z oddolnej inicjatywy członków koła w trakcie składania wolnych wniosków. Pomysł sięgania po wiedzę do osób ściśle związanych z problemem stanowi podstawę akademickości i obiektywności przygotowywanych debat. Dążenie do prawdy nie wynika z pędu społeczeństwa w kierunku rozumu, lecz w jak sposób jest wewnętrzną koniecznością

Cykl ten został zainicjowany w 6 grudnia 2011 roku spotkaniem dotyczącym stanu lubelskiej służby zdrowia. Celem debaty była analiza obecnej sytuacji w służbie zdrowia i perspektyw jej polepszenia. Gośćmi debaty byli Michał Jastrzębski - przewodniczący rady NFZ Lublin oraz Piotr Kienig z Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Jak widać tematy do dyskusji po wielu latach nadal się nie zdezauktualizowały. Temat służby zdrowia podnoszony jest obecnie może nawet z większym natężeniem. Poszukiwanie klarownych rozwiązań, które mogą poprawić byt pacjentów pozostaje w sferze zobowiązań przedwyborczych kolejnych rządów, jednak na co dzień nie dostrzegamy większych zmian w tym zakresie.

Na kolejny przejaw cykliczności należało czekać kolejne dwa lata. Wtedy ówczesny zarząd zdecydował zorganizować debatę pt. "Co dalej ze śmieciami?", która odbyła się 28 października 2013 roku w Auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS. Sytuacja była bardzo wrażliwa społecznie. Ze względu na wprowadzenie ustawy o odpadach w wielu miejscach podwyższono lub wprowadzono dodatkowe opłaty. Po 4 miesiącach funkcjonowania Politologiczne Koło Naukowe UMCS postanowiło zapytać wprowadzających ustawę na grunt lubelski o implementację nowego systemu segregacji śmieci w Lublinie. Celem niniejszej debaty było usystematyzowanie aktualnych informacji na temat nowego systemu zagospodarowania odpadami w Polsce jak i mieście Lublin. Uczestnicy debaty mieli okazję wysłuchać opinii różnych środowisk na temat pozytywnych jak i negatywnych aspektów funkcjonowania nowej ustawy czy chociażby zapoznania się z systemem jej wdrażania w naszym mieście. Debatę prowadziły członkinie Politologicznego Koła Naukowego UMCS Małgorzata Chałupczak oraz Aleksandra Ciokan.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli Marcin Rycaj - Kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin, Jacek Goździk - Prezes przedsiębiorstwa Kom-Eko oraz Zbigniew Dubiel - Kierownik biura obsługi prawnej UM Lublin. W debacie zabrała głos także Marta Smal-Chudzik - ówczesna kierownik oddziału
ds. gospodarki odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a obecnie dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Reaktywacja debat z cyklu "Co dalej"

Po kolejnym okresie przejściowym trwającym dwa lata, w trakcie których PKN poświęcił czas na szkolenia oraz organizację wykładów z zaproszonymi gośćmi, 13 kwietnia 2015 roku odbyła się debata "Co dalej z Polską Lewicą?". Partnerem wydarzenia jest lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla RP. Współorganizatorem debaty było Koło Myśli Społecznej i Ruchów Politycznych. Tytułowe pytanie wywołało spore poruszenie w środowisku politycznym Lublina
i umożliwiło zebranie w jednym miejsc przedstawicieli różnych środowisk lewicowych. Gośćmi debaty byli odpowiednio
Poseł Jacek Czerniak - Sojusz Lewicy Demokratycznej

Lidia Kasprzak-Chachaj - Twój Ruch

Szymon Martys - Polska Partia Pracy "Sierpień 80"

Tomasz Owsiany - Partia Zieloni 2004 / Green Party of Poland

Grzegorz Nowicki - Polska Partia Socjalistyczna
Paulina Lipińska - Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska
Marek Różycki - Stowarzyszenie Ordynacka środowisko Lubelskie

Dyskusja okazała się sporym sukcesem medialnym, co zachęciło członków koła do organizacji podobnego spotkania także po drugiej stronie sceny politycznej. Debatę prowadzili Michał Kucharski, prezes Politologicznego Koła Naukowego UMCS oraz Maciej Szot, członek Koła Myśli Społecznej i Ruchów Politycznych.

27 kwietnia 2015 roku odbyła się debata "Co dalej z Polską Prawicą?"... i okazała się jednym z największych niewypałów w historii koła. Nic tego początkowo nie zapowiadało ze względu na utrzymane partnerstwo lubelskiego oddziału stowarzyszenia Studenci dla RP oraz współpracę z Kołem Myśli Społecznej i Ruchów Politycznych. Do debaty zaproszeni zostali członkowie lubelskiego środowiska politycznego:

Ruch Narodowy reprezentować miał Bartłomiej Grzegorczyk - doktorant wydziału nauk humanistycznych KUL, członek Światowego Związku Żołnierzy AK, działacz ONR, związany z organizacjami studenckimi, radny dzielnicy Kalinowszczyzna.

Ugrupowanie KORWiN reprezentować miał Bartłomiej Pejo od lat związany z polską przedsiębiorczością, manager branży automotive, Prezes Stowarzyszenia Motocyklowego Husarz, członek Komisji Partnerstwa i Dialogu Związku Miast Polskich, Radny Powiatu Świdnickiego.

Kongres Nowej Prawicy reprezentował Marcin Żytomski - absolwent Politologii UMCS i radny dzielnicy Wieniawa.

Prawo i Sprawiedliwość reprezentować miał Rafał Wożniak - członek Forum Młodych.

PSL oraz PO nie zgłosiło swojego kandydata do debaty w wyznaczonym terminie. Następnie wycofał się przedstawiciel ugrupowania KORWiN. W dniu debaty na sali pojawił się jedynie pan Marcin Żytomski, działający z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. "Debata" odbyła się w zmienionej formie - sesji pytań do polityka. Podobnie jak w przypadku poprzedniej debaty prowadzącymi byli Maciej Szot i Michał Kucharski.

W wyniku fiaska spotkania organizacja dalszych debat pt. "Co dalej?" została zawieszona, a kontakt z Kołem Myśli Społecznej i Ruchów Politycznych ograniczony. Wizerunkowo jednak dużo więcej niż koło straciły partie, które zlekceważyły zaproszenie do debaty, zachowując się nieprofesjonalnie.

Wiele wody w Bystrzycy upłynęło zanim członkowie koła zapomnieli o tym feralnym dniu. Dopiero po zmianie opiekuna PKN zaczęto wracać do idei debat przyjmujących tytuł "Co dalej?" Postanowiono powrócić do tematów społecznych, rezygnując z kwestii powiązanych politycznie. Na temat debaty wybrano Górki Czechowskie, a właściwie pierwsze
w historii Lublina referendum, które było przeprowadzone w sprawie tego terenu położonego na obrzeżach Lublina. Ustalono, że Górki Czechowskie stanowią unikalny przykład rozległego zespołu charakterystycznych dla Wyżyny Lubelskiej dolin lessowych z zachowaną dziką przyrodą. Obowiązujące w 2018 Studium Zagospodarowania Przestrzennego przeznacza go pod teren zielony chroniony przed urbanizacją jako strategiczny obszar ekologiczno-rekreacyjny dla północnego Lublina. Prezydent Lublina zaproponował wyznaczenie na 7 kwietnia miejskiego referendum w sprawie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Mieszkańcy mieliby rozstrzygnąć, czy samorząd powinien umożliwić właścicielowi górek (spółce TBV) budowę bloków na 30 ha górek. W zamian za taką zgodę firma miałaby przekazać miastu pozostałe 75 ha i opłacić przekształcenie tego tego terenu w nowoczesny park miejski. Przeciwko temu stanęło wiele organizacji pozarządowych, dowodzących błędów planistycznych i stojących
za ochroną przyrody w nienaruszonej formie. Dwa dni przed referendum obie strony konfliktu oraz przedstawiciel Rady Miasta Lublin spotkali się na ostatniej debacie - IV Debata "Co dalej?" - Górki Czechowskie. Debata została przygotowana we współpracy ze Studenckim Kołem Dziennikarskim UMCS. Wydział Politologii chyba pierwszy raz gościł tak wielu aktywistów, a Aula in. I. Daszyńskiego, w której odbywała się debata została dosłownie obwieszona transparentami.

W debacie udział wzięli: 
- mecenas Krzysztof Klimkowski reprezentujący spółkę TBV Investment (dewelopera);
- pani Jadwiga Mach, radna z ramienia Komitetu Prezydenta Krzysztofa Żuka, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Rodziny;
- pan Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka;
- radca prawny Paweł Cegiełko, przedstawiciel strony Górki Czechowskie - wietrznie zielone.

Prowadzącymi i twarzami dzisiejszej Debaty będą Michał Kucharski, prezes Politologicznego Koła Naukowego UMCS oraz Kamil Wroński, członek Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS.

Debata była momentami ostra, jednak tak bywa w czasie kampanii referendalnej. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że treść debaty usatysfakcjonowała jej uczestników oraz widzów, którzy śledzili obrady za pomocą transmisji internetowej. Debata została zarchiwizowana w formie wydarzenia na facebooku oraz nagrania dostępnego na youtube. Po raz pierwszy w historii koła dyskusja w internecie była moderowana na żywo, za co podziękowania należą się mgr Jakubowi Knurkowi, odpowiedzialnego za przygotowanie facebookowego wydarzenia od strony organizacyjnej. Dwa dni później mieszkańcy Lublina zagłosowali. Według danych ze wszystkich komisji obwodowych odpowiedź „nie” (utrzymująca status quo) zaznaczyło 67,7% głosujących, natomiast na „tak” było tylko 32,3% przy frekwencji wynoszącej 12,91%. Zgodnie z ustawą referendum lokalne jest ważne, jeżeli weźmie w nim udział minimum 30% uprawnionych.

DEBATA ws GÓREK CZECHOWSKICH na UMSC 5 IV 2019

DEBATA ws GÓREK CZECHOWSKICH na UMSC 5 IV 2019

Odtwórz Wideo

 20 lat praktyki w politologii

Zgłoś swój pomysł!

Masz pomysł na wydarzenie naukowe, ale nie masz zespołu do jego realizacji? Pomożemy Ci zrealizować Twoje plany. Posiadamy rozległe kontakty w wielu środowiskach i służymy radą wszystkim osobom chcącym włączyć się w społeczność politologów. Pamiętaj, że czas się liczy! Nie czekaj, aż ktoś inny zrealizuje Twoje marzenie.

bottom of page