top of page

Wpływ środowiskowy na wybór ścieżki życiowej

od 2016 roku

  • Facebook
  • Galeria zdjęć

Konferencja Naukowa odbyła się 20 maja 2016. Była to pierwsza konferencja o zasięgu ogólnopolskim przygotowana samodzielnie przez PKN. Idea konferencji zrodziła się w wyniku głębokich dyskusji ówczesnego zarządu Politologicznego Koła Naukowego ze środowiskiem politologów lubelskich. Wsłuchując się w głos zapotrzebowania społecznego, postanowiliśmy zorganizować konferencję łączącą tematy politologiczne, psychologiczne, społeczne oraz filozoficzne. Pierwsza edycja konferencji była miejscem starcia racjonalizmu filozoficznego i empiryzmu, wzbogacona licznymi prezentacjami opartymi na "twardych" faktach. Batalia nie została rozstrzygnięta, ale na pewno zwycięzcami nazwać można zarówno organizatorów jak i uczestników konferencji.

Konferencję patronatem honorowym objęli Prezydent Miasta Lublin, Dziekan Wydziału Politologii UMCS oraz strona inkubatory.pl. Patronami medialnymi były ogólnopolski magazyn psychologiczny "Charaktery", Radio Lublin, TV UMCS, Radio Centrum oraz Magazyn Studentów Politologii UMCS "Polformance", który ufundował główną nagrodę konferencji.

Nagroda główna (publikacja referatu w magazynie "Polformance") trafiła w ręce pani Darii Cichej z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za referat pt. "Autonomia dziecka w wyborze studiów oraz kariery zawodowej a relacja z rodziną i rodzicami". Wyróżnienia trafiły m. in. do studentek Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pani Natalii Kopik i pani Izabeli Borkowskiej oraz do pani Ewy Pejś z Wyższej Szkoły Handlowej 
w Radomiu.

Konferencja Wpływ środowiskowy na wybór ścieżki życiowej

Konferencja Wpływ środowiskowy na wybór ścieżki życiowej

Po sukcesie pierwszej edycji konferencji PKN kontynuowało jej ciągłość, stale modyfikując tematykę. Druga edycja konferencji przyniosła bardziej kulturalne tematy i pojawiła się w świadomości dużych ośrodków akademickich z całej Polski. Gościliśmy w Lublinie studentów m. in. z Warszawy, Gdańska, Olsztyna czy Torunia. Konferencja była kierowana do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych naukami politologicznymi, psychologicznymi, prawniczymi a także wielbicieli kultury i sztuki. Na życzenie uczestników pierwszej edycji, w wyniku ewaluacji Komitet Naukowy postanowił zezwolić na przygotowanie prezentacji biografii znanych osób, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania konferencją w popkulturze. Finalnie na konferencji, która odbyła się 31 marca 2017 na Wydziale Politologii UMCS wystąpiło aż 39 uczestników czynnych, a niemal wszystkie miejsca na publiczności były zajęte.

Dzięki aktywnej działalności członków PKN konferencja cieszyła się szeregiem znamienitych Patronatów Honorowych. Do tego grona ponownie należy zaliczyć Prezydenta Miasta Lublin, Pani Dziekan Wydziału Politologii UMCS oraz strony inkubatory.pl, którzy byli prawdziwymi ambasadorami naszej konferencji. Oprócz tego mieliśmy zaszczyt otrzymać Honorowy Patronat Marszałka Województwa Lubelskiego, Rektora UMCS, Fundacji Art of Science oraz Forum Młodych Dyplomatów. Wśród Patronów Medialnych konferencji wyróżniamy Polskie Radio Lublin, TV UMCS, TV Student, Radio Centrum, magazyn psychologiczny "Charaktery", Magazyn Studentów Wydziału Politologii UMCS "Polformance" oraz stronę internetowej unikonferencje.pl.

Nagroda główna za najlepszy referat II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Wpływ środowiskowy na wybór ścieżki życiowej. Polityka, Psychologia, Kultura, Prawo" trafiła do Klaudii Bęben oraz Małgorzaty Kobiałki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które wygłosiły prelekcję pod tytułem "Wpływ psychoterapii na przemianę człowieka".

Największą dyskusję wywołała jednak prezentacja pana Daniela Radzikowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Seidlcach, który wygłosił referat pt. "Możliwości rozwoju, produkcja mleka w Polsce w oparciu o rodzinne gospodarstwa rolne".

 

Przygotowane zostało także logo konferencji, które od tej edycji towarzyszy wszelkim przejawom aktywności związanym z tym wydarzeniem. Autorami loga był Jakub Knurek oraz Aleksandra Buchaj.

  • Facebook
  • Galeria - Joanna Wiśniewska
  • Galeria - Michał Zembrzycki
Logo3.png
  • Facebook
  • Galeria - Joanna Wiśniewska
  • Galeria - Katarzyna Dobrowolska

Trzecia edycja konferencji "Wpływ środowiskowy..." odbyła się 1 grudnia 2018 roku na Wydziale Politologii UMCS. Kolejna zmiana tematów przewodnich oraz patronów wydarzenia nie odbiła się na jego popularności i istocie. Po raz pierwszy została nagrana i zrelacjonowana na żywo (poprzez facebook) cała konferencja. Ta rewolucyjna technologia umożliwiająca kontakt z ludźmi z całego świata umożliwiła postawienie kolejnego kroku ku profesjonalizacji PKN. Zmodyfikowano i ulepszono także ankiety ewaluacyjne, które wystandaryzowano zgodnie z uczelnianą normą.

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym przez Panią Dziekan Wydziału Politologii UMCS, Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego oraz stronę inkubatory.pl. Z zaproszenia skorzystały także regionalne media: Polskie Radio Lublin, Magazyn psychologiczny "Charaktery", TV UMCS i Radio Centrum.

Z radością informujemy o niezwykle wysokim poziomie prezentowanych referatów. Podczas konferencji przedstawiono najnowsze badania naukowe na temat wpływu różnorodnych czynników zewnętrznych i doświadczeń osobistych na najważniejsze decyzje i wybory w życiu jednostki. Komitet Naukowy miał ogromny problem niemal w każdym panelu z wytypowaniem wyróżnionych. Po długich naradach postanowiono nagrodzić cztery prelekcje:

Wyróżnionym w panelu psychologiczno-socjologicznym został Bartosz Wójtowicz (KUL), który w swoim wystąpieniu "Świat idealny" rozłożył na czynniki pierwsze społeczne wartości utopii i antyutopii.​

 

​Panel psychologiczno-biograficzno-muzyczny uświetnił występem Dawid Król (UMCS) rekonstruktor i członek uczelnianego Chóru Akademickiego, który opowiedział swoją autorską historię w prezentacji "Rola wykonawstwa muzycznego przy zjawisku odtwórstwa historycznego".

W panelu politologiczno-społecznym zasłużenie zwyciężyli mgr Tomasz Słapczyński (UMCS) oraz mgr Marlena Stradomska (UJ), którzy przedstawili prezentację pt. "Ubóstwo społeczne i bezrobocie a poziom przestępczości
w Polsce analiza problemowo statystyczna, na podstawie danych GUS w latach 2002-2012".

Nagrodę panelową w panelu psychologiczno-biograficzno-sportowym oraz Nagrodę Główną Konferencji otrzymała 
mgr Łucja Cyranek (UMCS) za prelekcję pt. "Wpływ środowiska wirtualnego na poprawę jakości życia ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania poznawczego". W trakcie odczytu odbył się krótki kurs obsługi hełmu VR (ang. virtual reality), który w tamtym czasie był jednym z pięciu egzemplarzy przystosowanych do badań klinicznych dostępnych
w Polsce.

Lilka.png

Liliia Hrytsai

Debata publiczna to szansa na rozrost wiedzy. Intertematyka sesji plenarnych wzmaga dyskusje.

Michael Kucharsky.png

Michał Kucharski

Idea konferencji jest spójna tematycznie. Zaproszenia kierujemy do wszystkich naukowców i studentów.

CTO Team Manager_small.png

Jakub Knurek

Ta konferencja jest dla mnie szczególna
z powodów osobistych. Praca
w komitecie organizacyjnym to rozkosz.

  • Facebook
  • Galeria - Agnieszka Szemraj
  • Galeria - Monika Garbacz

Jak bardzo otoczenie człowieka, z którego się wywodzi wpływa na jego dalszy rozwój? Czy dziecko z rodziny pogrążonej chorobą alkoholową może wyrwać się z toksycznego środowiska? Skąd biorą się myśli samobójcze?
Na te i inne pytania kolejny już raz próbowali odpowiedzieć uczestnicy ogólnopolskie konferencji naukowej "Wpływ środowiskowy na wybór ścieżki życiowej. Psychologia, Przestępczość, Media, Tolerancja", która odbyła się 7 grudnia 2018 roku na Wydziale Politologii UMCS. W Lublinie i okolicach brak jest Konferencji Naukowej skupiającej się na tematyce zmian spowodowanych przez środowisko, w którym żyjemy i wyborów ścieżki życiowej oraz łączące podejście psychologiczno-prawno-społeczne z aspektami obserwowanymi w szeroko pojętej kulturze XXI wieku.

Patronatami Honorowymi wydarzenia byli Dziekan Wydziału Politologii UMCS. Partnerem wydarzenia została firma Bury Sp. z o. o. Patronat medialny objęli Polskie Radio Lublin, TV UMCS, Radio Centrum, Magazyn psychologiczny "Charaktery" oraz Magazyn Studentów Politologii UMCS "Polformance".

Tym razem zwycięstwo przypadło w udziale pani mgr Joannie Dworakowskiej (KUL) za prelekcję pt. "Środowiskowe uwarunkowania problemu studenckiej prostytucji". Komitet naukowy przyznał dodatkowo cztery wyróżnienia panelowe. W panelu medialnym z wyróżnienia cieszyła się Olga Cieniuch (KUL), która przedstawiła niezwykle aktualny odczyt "Ewolucja stanowiska Kościoła Katolickiego wobec środków społecznego przekazu". W panelu prawniczym otrzymała je mgr Sylwia Zubrzycka (UMCS) za prezentację pt. "Działalność asystenta rodziny w kontekście problemu alkoholowego rodzin", natomiast w panelu psychologicznym nagrodzona została Anna Paluszkiewicz (UWM w Olsztynie), która przedstawiła "Wpływ środowiska europejskiego na życie kobiet muzułmańskich". Ostatnim wyróżnieniem nagrodzony został Michał Kucharski (UMCS, KUL), który zawarł swoje przemyślenia w prezentacji pt. "Wpływ stresu na codziennie funkcjonowanie człowieka".

Poprzednie edycje Konferencji cieszyły się dużym powodzeniem wśród studentów z różnych ośrodków akademickich,
a dzięki licznym patronatom honorowym oraz prężnemu działaniu patronów medialnych, trafiły do ogromnej liczby ponad tysiąca studentów z całej Polski.

 20 lat praktyki w politologii

Zgłoś swój pomysł!

Masz pomysł na wydarzenie naukowe, ale nie masz zespołu do jego realizacji? Pomożemy Ci zrealizować Twoje plany. Posiadamy rozległe kontakty w wielu środowiskach i służymy radą wszystkim osobom chcącym włączyć się w społeczność politologów. Pamiętaj, że czas się liczy! Nie czekaj, aż ktoś inny zrealizuje Twoje marzenie.

bottom of page