top of page

Kobiety w Polityce

od 2014 roku

Dee Dee Myers, rzecznik prasowa Białego Domu za kadencji Billa Clintona powiedziała kiedyś "Dzięki kobietom biznes przynosi większe zyski, rządy stają się bardziej reprezentatywne, rodziny silniejsze, komunikacja (międzyludzka) zdrowsza, mniej jest przemocy, a więcej pokoju, stabilności i równowagi". Jako Politologiczne Koło Naukowe podzielamy tę opinię i dlatego postanowiliśmy zorganizować przestrzeń do dyskusji kobiet, czynnie uprawiających politykę. Cenimy ich zdanie wyjątkowo ze względu na inny punkt widzenia w tym patriarchalnym środowisku. Jak wygląda obraz współczesnej kobiety, która odnosi sukces w polityce? Jak jest ona postrzegana przez otoczenie? Między innymi te pytania padły w trakcie I debaty "Kobiety w Polityce". odpowiedzieć uczestniczące w debacie Panie.

Uczestniczkami debaty, która odbyła się 5 marca 2014 r. były:
PO - Magdalena Gąsior-Marek
PIS - Małgorzata Sadurska
PSL - Genowefa Tokarska
SLD - Małgorzata Kowalewska
Twój Ruch - Monika Wac
Dom Wszystkich Polska - Paulina Lipińska

Oddzielny tematycznie segment debaty był poświęcony na kwestie związane z prowadzeniem pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Miasta Lublin. Wysnuto ciekawą konstatację, że proces zgłoszenia projektów, ich oceny i aplikacji powinien być bardziej dostępny dla przeciętnego mieszkańca. Można założyć, że ta część debaty dała żywy przykład istnienia możliwości wprowadzania zmian administracyjnych na oddolny wniosek przy wsparciu kręgu osób, działających w konkretnym celu, czego efektem była poprawa kampanii informacyjnej w kolejnych edycjach projektu.


Debatę poprowadził Łukasz Łaskawiec z Radia Centrum. Patronami Medialnymi debaty byli Radio Centrum oraz portale Nasze Miasto Lublin, Nowa Politolgia i Studentnews.pl.

30 marca 2015 r. odbyła się kolejna debata, której gośćmi były kobiety aktywne w polityce lokalnej. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na istniejące bariery oraz niewykorzystany potencjał kobiet w polityce. Mimo licznych przeszkód
w dzisiejszych czasach kobiety coraz chętniej angażują się w różne dziedziny życia zawodowego i odnoszą liczne sukcesy. Jaka jest więc recepta na sukces i czy w ogóle istnieje?

 

Pytanie to skierowaliśmy do gremium uczestniczek debaty, której skład zmienił się kosmetycznie w porównaniu
z ubiegłorocznym spotkaniem. Zaproszenie przyjęły:
PO - Magdalena Gąsior-Marek
PiS - Anna Wojciechowska
PSL - Ewa Jaszczuk
SLD - Natalia Dudek
Twój Ruch - Lidia Kasprzak-Chachaj
Dom Wszystkich Polska - Paulina Lipińska
Mimo zaproszenia Ruch Narodowy nie zgłosił swojej kandydatki do debaty, tłumacząc to kwestiami światopoglądowymi.

Debata przyciągnęła liczne grono widzów i stanowiła dostrzegalny punkt na mapie spotkań politologicznych zorganizowanych w Lublinie w 2015 roku.

21 kwietnia 2016 r. w Sali Rady Wydziału Politologii odbyła się bardzo ciężka tematycznie debata. W jej planie znalazły się bloki tematyczne, w ramach których debatujące uczestniczki miały wypowiedzieć się m. in. w sprawie trudnej sytuacji kobiet w krajach arabskich oraz aborcji w kontekście rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Uznaliśmy (jako PKN), że mimo ciężaru gatunkowego ta dyskusja jest potrzebna do wypracowania porozumienia ponad podziałami partyjnymi.

Do debaty przystąpiły:
Kukiz'15 - Małgorzata Tylus
Nowoczesna - Urszula Bury
PSL - Magdalena Misiaszek

Przedstawicielki Twojego Ruchu, PiS i PO nie pojawiły się na debacie.

Moderatorami debaty byli Kleopatra Kharof oraz Michał Kucharski, członkowie Politologicznego Koła Naukowego UMCS. Debata została objęta Patronatem Medialnym przez Radio Lublin, Radio eR oraz Radio Centrum. Staraliśmy się także o patronat honorowy Kongresu Kobiet nad debatą, jednak w tym roku go nie przyznano.

26 maja 2017 r. wszystkie oczy były zwrócone na Wydział Politologii UMCS. Oto, w trakcie trwania I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kobiety w życiu społecznym. Polityka, Psychologia, Kultura, Prawo" została zorganizowana kolejna odsłona debaty "Kobiety w Polityce". W jej trakcie zadano pytania o zmiany w zakresie prawa kobiet w Polsce, równouprawnienie oraz powrócono do wrażliwych społecznie tematów podejmowanych w czasie III edycji debaty.

 

W związku z interdyscyplinarnością konferencji do debaty, która odbywała się w jej trakcie zaproszono grono ekspertów w swoich dziedzinach. Były to:

Wolność - Natalia Wiślińska

PiS - Karolina Błyskun

Twój Ruch - Lidia Kasprzak-Chachaj

Nowoczesna - Maja Zaborowska

SLD - Halina Balak

PO nie wystawiło przedstawicielki do debaty.

Dialog owocował w żarliwe dyskusje, gdy podjęto temat uchodźców czy tabletki ellaOne ("dzień po"), które są dostępne wyłącznie na receptę. Cała debata toczyła się jednak w atmosferze wzajemnego szacunku i uzasadnionej argumentacji. W związku z ogólnopolskim zasięgiem wydarzenia debata miała wpływ nie tylko na środowisko lokalne, ale także kształtowała wizerunek miasta i uczelni w mediach krajowych.

Prowadzącymi debatę byli Michał Kucharski oraz Jakub Knurek, członkowie Politologicznego Koła Naukowego UMCS. Pieczę nad merytoryczną stroną debaty objął opiekun PKN, dr Michał Wallner. Patronem honorowym wydarzenia była Dziekan Wydziału Politologii UMCS oraz strona inkubatory.pl. Wśród Patronów Medialnych kluczowe miejsce zajęło Radio Centrum, które przygotowało relację z przebiegu całej debaty. Pozostałymi Patronami Medialnymi byli Polskie Radio Lublin, Magazyn psychologiczny "Charaktery" oraz TV UMCS.

Debata "Kobiety w Polityce"

Debata "Kobiety w Polityce"

21 maja 2019 r. kolejny raz Wydział Politologiczny UMCS zaprosił w swoje skromne progi kwiat polityczny Lublina. W tle debaty stały wybory do Europarlamentu, a samo wydarzenie zostało włączone wraz z VI Debatą Młodych i Debatą Jedynek do Europarlamentu w zestawienie debat przedwyborczych. Zaproszenie do debaty przyjęły:

Lewica Razem - Magdalena Długosz
Polska Fair Play - Agnieszka Mazur
Koalicja Europejska - Joanna Mucha
Wiosna Biedronia - Monika Pawłowska
Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - Natalia Wiślińska

Jak można zauważyć debata "Kobiety w Polityce" jest jedynym wydarzeniem cyklicznym w historii PKN, w którym przerwa wynosi nie więcej niż rok. Jest to związane z dwoma kryteriami walidacyjnymi - reakcją ze strony środowiska politycznego oraz realizacją zakładanych efektów społecznych. Jako koło przejmujące się problemami dyskryminacji
i wykluczeń staramy się wypracować spójną z działaniami Rady Miasta Lublina strategię dotyczącą promowania, rozwoju i realizowania się kobiet w polityce.

Dzień Kobiet w 2018 roku był dla PKN datą wyjątkową. Właśnie w ten dzień odbyła się kolejna debata "Kobiety w polityce". 8 marca 2018 r. 

Uczestniczkami debaty były:
Razem - Katarzyna Zabratańska

SLD - Natalia Dudek

Inicjatywa Polska - Lidia Kasprzak-Chachaj
Nowoczesna - Maja Zaborowska
Kukiz '15 - Joanna Kunc

PSL - Genowefa Tokarska

PiS i PO nie wystawiły przedstawicielek do obrad.

Słowo wstępu do debaty wygłosiła dr hab. Beata Surmacz, Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Politologii UMCS.
W trakcie tego spotkania poruszono cztery istotne i aktualne tematy. Rozpoczęto od próby opisania i przedstawienia możliwych rozwiązań kryzysu na osi Polska - USA - Izrael. Międzynarodowe wątki zamknęła jednak kwestia Brexitu oraz konsekwencji tej decyzji dla Polski. Następnie dyskutowano na priorytetowy temat stanu demokracji w Polsce
i obowiązku władzy do przestrzegania prawa. Na koniec dysputy podjęto jeszcze kwestię parytetów i ich wiążącego znaczenia w kontekście zasady równości (art 32. Konstytucji RP).

Moderatorami debaty byli Kleopatra Kharof oraz Michał Kucharski, członkowie Politologicznego Koła Naukowego UMCS. Debata została objęta Patronatem Medialnym przez Polskie Radio Lublin.

 20 lat praktyki w politologii

Zgłoś swój pomysł!

Masz pomysł na wydarzenie naukowe, ale nie masz zespołu do jego realizacji? Pomożemy Ci zrealizować Twoje plany. Posiadamy rozległe kontakty w wielu środowiskach i służymy radą wszystkim osobom chcącym włączyć się w społeczność politologów. Pamiętaj, że czas się liczy! Nie czekaj, aż ktoś inny zrealizuje Twoje marzenie.

bottom of page