top of page

Człowiek... a kto to taki?

od 2018 roku

15 marca 2018 roku Wydział Politologii UMCS stał się miejscem rozważań i dyskusji o etyce i estetyce, teorii poznania i teorii bytu. Była to najliczniejsza konferencja organizowana przez Politologiczne Koło Naukowe, ponieważ harmonogram liczył aż 48 uczestników. Celem konferencji była wszechstronna refleksja nad naturą i istotą człowieczeństwa, ukazywaną w filozofii, religii, nauce i sztuce. Głównym zamysłem było przedstawienie postrzegania człowieka jako jednostki w naukach humanistycznych i społecznych. Rozpatrywaliśmy także funkcjonowanie człowieka, jego ocenę rzeczywistości oraz miejsce w systemach prawnych w czasie stanów patologicznych, np. chorób psychicznych.

W trakcie konferencji wykład gościnny pt. "Od Homo habilis do Homo informaticus" wygłosiła dr Dorota Litwin-Lewandowska z Zakładu Teorii Polityki i Metodologii Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

Patronem Honorowym Konferencji byli strona Rektor UMCS, Dziekan Wydziału Politologii UMCS, Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS, inkubatory.pl oraz Wydawnictwo PWN, sponsor Nagrody Głównej Konferencji.

Patroni Medialni wypromowali konferencję w całej Polsce, rozgłaszając informacje na jej temat. Przy tym wydarzeniu współpracowaliśmy z TVP 3 Lublin, TV Student, TV UMCS, Wyspa TV, Polskim Radio Lublin, Radio Freee, Radio Centrum, Magazynem psychologicznym "Charaktery", czasopismem studenckim "Spostrzeżenia", Niezbędnikiem Akademickim PWN oraz Magazynem Studentów Politologii UMCS "Polformance".

Zwycięzcą Konferencji został pan Krzysztof Czekaj z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił prelekcję
pt. "(Anty)antropologie antypsychiatrii. Szasz, Laing, Hillman, Foucault".

 

Komitet Naukowy Konferencji postanowił nagrodzić pięć prac, przyznając im nagrody panelowe:

mgr Urszula Opyrchał z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie za prezentację "Istota człowieczeństwa
w filozofii sufizmu" w panelu politologiczno-prawniczo-filozoficznym;

dr Jan Kutnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za wykład "Człowiek jako poszukiwacz sensu"
w panelu psychologicznym;

Monika Garbacz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za referat "Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?"
w panelu religijnym;

mgr Marlena Stradomska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za prelekcję "Pacjent w Klinice Psychiatrycznej – a kto to taki? Kontrola emocji a wypalenie zawodowe u wolontariuszy - badania z wykorzystaniem technik projekcyjnych" w panelu społeczno-prawnym;

Nikola Góral z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za odczyt "Czy neurobiologia roślin jest ostatecznym ciosem zadanym antropocentryzmowi europejskiemu?" w panelu biologiczno-społeczno-filozoficznym.

Człowiek,_a_kto_to_taki.jpg
Człowiek... a kto to taki?

Człowiek... a kto to taki?

Konferencja odbyła się 8 czerwca 2019 roku. Wydarzenie było skierowane do studentów oraz doktorantów z ośrodków akademickich z całej Polski, jednak w tym roku skoncentrowało się głównie na wynikach badań lubelskich naukowców. W konferencji wzięło udział ponad 60 uczestników czynnych i biernych, więc w Sali Rady Wydziału momentami było naprawdę tłoczno. W ramach prezentacji prelegenci przedstawili m. in. koncepcję człowieka platońskiego czy warunkowanie biologiczne w sferze psychicznej. Szczególnie istotnym społecznie wydawało się podjęcie przez uczestników terapeutycznego aspektu psychologii. Podziękowania w tym zakresie kierujemy do mgr Łucji Cyranek, która zaprezentowała jeden z czterech zestawów w Polsce do terapii VR (w wirtualnej rzeczywistości).

Konferencja uzyskała następujące Patronaty Honorowe: Dziekan Wydziału Politologii UMCS prof. dr hab. Iwona Hofman oraz Globalna gra. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje oprawa promocyjna konferencji, ponieważ zostały w nią zaangażowane znane twarze Lublina m.in. Dawid Myśliwiec, twórca kanału "Uwaga! Naukowy Bełkot" oraz organizatorzy lubelskich Kozienaliów i Medykaliów.

Także Patronaty Medialne prezentują się okazale. Do rozgłośni promujących konferencję należały Radio Centrum i Radio Freee,

Laureatem pierwszego miejsca w Konkursie Prac Naukowych zostali ex aequo

mgr Marlena Stradomska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), która przedstawiła prezentację pt. "Analiza suicydologiczna wybranych kampanii społecznych a perspektywa pomocy osobom zagrożonych wykluczeniem społecznym"

oraz
mgr Alicja Pazur (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) za prelekcję pt. "Nauczyciel to też człowiek? Nauczyciel to wyjątkowy człowiek?"

Laureatki rozdzieliły pomiędzy siebie także nagrody panelowe za pierwsze dwa panele konferencji. W trzecim panelu wyróżnienie otrzymała Diana Berdak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), opowiadająca "Praktyki kulturalne młodzieży".

20 lat praktyki w politologii

Zgłoś swój pomysł!

Masz pomysł na wydarzenie naukowe, ale nie masz zespołu do jego realizacji? Pomożemy Ci zrealizować Twoje plany. Posiadamy rozległe kontakty w wielu środowiskach i służymy radą wszystkim osobom chcącym włączyć się w społeczność politologów. Pamiętaj, że czas się liczy! Nie czekaj, aż ktoś inny zrealizuje Twoje marzenie.

bottom of page