top of page

Debata Młodych

od 2011 roku

Młodzi mają głos

Pomysł społecznych debat młodych został zaczerpnięty z programu "Młodzież kontra", w którym członkowie koła uczestniczyli w latach 2010-12, dyskutując o problemach i przyszłości Polski m.in. z Jarosławem Gowinem i Waldemarem Pawlakiem. Pierwsze edycje Debaty Młodych były ściśle związane ze współpracą z partyjnymi młodzieżówkami, jednak cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony mediów i mieszkańców Lublina. Niestety, powstała w ich wyniku polaryzacja społeczna przyczyniła się do oskarżeń o upolitycznienie naszego Uniwersytetu i spowodowało zaprzestanie debat na okres kadencji.

I Debata Młodych była akademicka. Możliwość wypowiedzi otrzymali zaproszeni politolodzy oraz doświadczeni politycy. Celem debaty była identyfikacji potrzeb współczesnego odbiorcy kultury masowej w kontekście informacji dotyczących polityki lokalnej oraz stworzenie profilu statystycznego tematyki dalszych debat. Z tego "roboczego" spotkania zakwitły pomysły opracowania koncepcji i formy przyszłych debat, a także współpracy na zasadzie patronatów. Ówczesne obrady potwierdziły jak istotny w budowaniu pozytywnych relacji dwustronnych ze środowiskiem politycznym jest dialog i wytyczyły profesjonalną ścieżkę pracy PKN.

Wraz ze Stowarzyszeniem Młodzi Demokraci (Koło Lublin) 6 listopada 2012 r. zorganizowana została II Debata Młodych. W Debacie wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Forum Młodych Ludowców, Ruchu Młodych, Forum Młodych PiS, Klubu Młodych Solidarnej Polski oraz Stowarzyszenia Koliber. Debata, która dotyczyła bieżącej sytuacji politycznej została podzielona na trzy działy: polityka ekonomiczna, socjalna oraz zagraniczna. Debatę poprowadził Paweł Dębski z Politologicznego Koła Naukowego. Patronat honorowy nad debatą objęła prof. Lena Kolarska-Bobińska, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego. Dzięki zaangażowaniu i współpracy z Studenckim Kołem Dziennikarskim UMCS otrzymaliśmy także patronaty medialne Radio Lublin i Radio Centrum.

Wyjątkowo udana kooperacja ze środowiskiem akademickim i żywe zainteresowanie studentów sprawiło, że idea dyskusji nad wyzwaniami obecnej młodzieży była często podnoszona w trakcie spotkań PKN. Z tego też powodu podjęto się organizacji III Debaty Młodych, która odbyła się 9 kwietnia 2014 r. Debata składała się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy dotyczył ówczesnej sytuacji politycznej (z podziałem: świat, Europa, Polska, Lubelszczyzna), a drugi zawierał oczekiwane od ogółu studentów pytania
od publiczności.

W debacie udział wzięli:
PO - Anna Glijer
PSL - Daniel Słowik
Solidarna Polska - Szymon Kowalik
SLD - Piotr Zawrotniak
Twój Ruch - Katarzyna Jędrzejowska
Forum Młodych PIS - Rafał Woźniak

Debatę poprowadzi Łukasz Łaskawiec – Radio Centrum.

Patronat medialny nad Debatą objęło Radio Centrum, Radio eR oraz portale: Nowa Politologia, Miasto Studentów, Życie Lublina, studentnews.pl

IV Debata Młodych została zorganizowana 10 kwietnia 2015 r. przy wydatnym wsparciu władz Wydziału Politologii UMCS. Była to pierwsza tak autorska debata prowadzona i w pełni samodzielnie zorganizowana przez członków PKN. Zmiana formy i treści została przyjęta przez społeczność akademicką jako próba dostosowania się do nowoczesnych trendów i debat w stylu amerykańskim, więc na sali oczy cieszyła wysoka frekwencja. To, co dla widzów debaty miało być ekscytujące, dla młodych polityków było problematyczne, więc na "ringu" stanęło tylko trzech przedstawicieli władzy:

PSL - Sylwester Śmiech

Twój Ruch - Artur Janczuk
SLD - Marzio Stawski

Do wzięcia udziału w debacie zaproszeni zostali także przedstawiciele innych kół i klubów parlamentarnych PiS, PO oraz Zjednoczona Prawica, jednak nie zdecydowali się oni przyjąć zaproszenia do debaty.

Waga i autentyzm tematu podejmowanego w trakcie debaty.

1.

Pielęgnowanie idei wolności słowa. Spór na argumenty.

2.

Wzajemny szacunek do przeciwnika.

3.

Odpowiedzialność prawna za głoszone treści.

4.

Interakcja z widownią wychodząca z konfliktu wartości. 

5.

Uporządkowanie tematyczne debaty (panele, sekcje).

6.

Reprezentatywny dobór uczestników, uwzględniający różne opcje.

7.

W rezultacie tej debaty PKN otrzymał zaproszenie do udziału w IV Forum Młodych, które w 2015 r. odbywało się pod hasłem "Ja - Obywatel". W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję pracować w grupach tematycznych oraz posłuchać interesujących wykładów wygłoszonych m. in. przez prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego, Rektora UMCS czy dr Michał Wallner, ówczesnego opiekuna PKN. Organizatorami spotkania młodzieży z Województwa Lubelskiego byli Kuratorium Oświaty w Lublinie, UMCS oraz Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego. Reprezentantem Politologicznego Koła Naukowego UMCS był prezes, Michał Kucharski. 

18 kwietnia 2016 roku w odbyła się kolejna edycja debaty. V Debata Młodych stanowiła zwieńczenie pewnego procesu transformacji PKN z koła stricte studenckiego w organizację pożytku publicznego. Do pracy nad odpowiednimi efektami zaprzęgnięto całą ekipę działającą ówcześnie w kole. Planowanie i sam opis celów debaty zajął kilka miesięcy ciężkiej pracy w trakcie regularnych spotkań. Następnym wymogiem sprawnego przygotowania tak dużego wydarzenia było sformułowanie pytań oraz organizacja zaplecza technicznego. Równolegle, druga grupa dbała o promocję wydarzenia
i pracowała nad uzyskaniem patronatów honorowych i medialnych. Była to dla nas prawdziwa lekcja pokory i postawy obywatelskiej. Na początku kwietnia wszystko było już gotowe i zaczęły spływać do nas pierwsze akceptacje zaproszenia do debaty. Satysfakcja z jej przebiegu była nie do opisania. Wszystko dzięki intuicji i staranności moderatora debaty, Michała Wróblewskiego, członka Politologicznego Koła Naukowego UMCS.

W debacie wzięli udział wszyscy zaproszeni przedstawiciele kół i klubów parlamentarnych:
PO - Piotr Górski
PSL - Sylwester Śmiech
PIS - Sylwester Tułajew
Nowoczesna - Urszula Bury
Kukiz - Kamil Kopeć

Wśród tematów poruszonych na spotkaniu znalazły się zagadnienia z zakresu aż sześciu dziedzin. W pierwszym panelu podjęto temat [1]. Kolejne pytania panelowe dotyczyły kwestii [2]. Przedmiotem trzeciej sekcji był [3]. Następnie, w oparciu o wyniki ankiet studenckich pytano o [4]. W ostatniej części debaty przeanalizowano [5]. Na koniec postawiono polityków pod gradem pytań od publiczności. Całość debaty . Za fotorelacje, kwestie techniczne i audiowizualne odpowiadali Marcin Otto, Dagna Kozub oraz Jakub Knurek.

Co ciekawe nie było to jedyne wydarzenie tego dnia, w którym aktywny udział brali członkowie Politologicznego Koła Naukowego UMCS. W Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" odbyło się spotkanie z wojewodą lubelskim
dr hab. Przemysławem Czarnkiem na temat "Czym jest polityka? Jak zmienia otaczającą nas rzeczywistość?", w trakcie którego odwołano się do V Debaty Młodych. Organizatorzy (Studenci dla Rzeczypospolitej i Adesse UMCS) byli zaskoczeni aktywnością widowni i trafnością zadawanych w trakcie dyskusji pytań. Nie wiedzieli jeszcze, że pytania
te padły w oddalonej o 2 kilometry Auli im. Ignacego Daszyńskiego kilka godzin wcześniej.

Przyszłość leży w ludziach

Po dwuletniej przerwie spowodowanej przekierowaniem ogromnego nakładu środków i siły roboczej na inne wydarzenia, powraca Debata Młodych. Tym razem występuje jednak jako wydarzenie współtowarzyszące i wraz
z Debatą Jedynek do Europarlamentu i VI Debatą "Kobiety w Polityce" tworzy spójny tematycznie segment opiniotwórczy na temat polityków startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego IX kadencji z Województwa Lubelskiego. Wydarzenia te mają na celu nie tylko zbadanie sympatii politycznych w całym przekroju społecznym (głównymi kryteriami różnicującymi są wiek i płeć), ale także uświadomienie społeczności Lublina wagi tego głosowania.

VI Debata Młodych odbyła się 24 maja 2019 r., na dwa dni przed wyborami i była ostatnim głosem informacyjnym na ich temat w środowisku lubelskim. W debacie wzięli udział: 

Koalicja Europejska - Filip Jastrzębski 

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - Rafał Kulicki

Lewica Razem - Mateusz Jurewicz 

Polska Fair Play - Marcin Pietrosiński

Wiosna Biedronia - Filip Marcinkowski

Wierzymy, że nasza działalność przyczyni się do wzrostu świadomości obywatelskiej mieszkańców Lublina, co będzie przyczynkiem do rozwoju lubelskich elit politycznych. Wyrażamy głębokie przekonanie, że wzmożona aktywność społeczna w tym wymiarze pomoże w walce z wykluczeniem i usprawni administrację publiczną dla dobra wszystkich Lublinian. Tylko wspólne działanie u podstaw może dać pozytywne efekty w przyszłości.

 20 lat praktyki w politologii

Zgłoś swój pomysł!

Masz pomysł na wydarzenie naukowe, ale nie masz zespołu do jego realizacji? Pomożemy Ci zrealizować Twoje plany. Posiadamy rozległe kontakty w wielu środowiskach i służymy radą wszystkim osobom chcącym włączyć się w społeczność politologów. Pamiętaj, że czas się liczy! Nie czekaj, aż ktoś inny zrealizuje Twoje marzenie.

bottom of page